Mój workflow
Workflow
Mój workflow opiera się na systemie Linux Arch oraz i3wm. i3 to menedżer okien, którym głównie obsługuje się skrótami klawiszowymi, chociaż można też używać myszy.
Key binding
Czyli skróty klawiszowe.
Niektóre skróty klawiszowe, które stosuję, to:
- Alt+Enter - otwiera terminal
- Alt+b - otwiera przeglądarkę
- Alt+1 - pierwszy workspace
- itd.
Można mieć do 10 workspace’ów. Przestawienie się z Window Managera takiego jak i3 na inny system operacyjny wymaga czasu, aby nauczyć się nowych skrótów klawiszowych.
Rozmieszczenie aplikacji
Kiedy uruchamiam system, pracuję na laptopie i jednym zewnętrznym monitorze. Na dużym monitorze mam uruchomione kolejno:
- workspace 1 - terminal
- workspace 2 - przeglądarka
- workspace 3 - poczta (neomutt)
- workspace 4 - Spotify/Obsidian
- workspace 5 - Slack
Na laptopie natomiast:
- workspace 10 - Signal/Endel playlist
Opis moich workspace
Każdy workspace jest dedykowany do innej aplikacji.
Workspace 1 - terminal
Na pierwszym workspace’ie mam uruchomiony terminal z programem tmux, który pozwala na uruchomienie kilku programów w jednym oknie. Najcześciej w tmuxie działa neovim. Jest program, którego najcześciej używam to poprawiania lub pisania słów które czytasz.
Workspace 2 - browser
Na drugim workspace’ie zazwyczaj pracuję na przeglądarce internetowej, najczęściej na Firefox lub qutebrowser.
Workspace 3 - poczta
Na trzecim workspace’ie działa terminal z uruchomionym neomuttem - konsolowym programem pocztowym. Czasami jest to wyzwanie, szczególnie przy mailach w formacie html. Neomutt można jednak obsługiwać całkowicie za pomocą klawiatury, co umożliwia szybkie przeglądanie poczty.
Workspace 4 - Spotify/Obsidian
Na czwartym workspace’ie uruchamiam aplikację Spotify lub Obsidian. Spotify to jeden z moich ulubionych programów muzycznych, a Obsidian służy mi do notowania pomysłów i organizowania myśli.
Również wpisy w formie draftów powstawją właśnie w Obsidianie. Jest to szczególnie wygodne bo cały wpis jest już formie markdown dzięki temu nie muszę go potem ponownie formatować :)
Workspace 5 - Slack/Discord
Na piątym workspace’ie korzystam z programu Slack lub Discord. Każdy z nich służy do komunikacji z inną grupą.
Workspace 10 - Signal
Na laptopie przypisałem workspace 10 dla aplikacji Signal, ta służy do rozmów z rodziną i przyjaciółmi. Chociaż często jest uruchomina w tle żeby mnie nie rozpraszać.
Podsumowanie
Dzięki temu rozłożeniu aplikacji na workspace’y mam szybki i łatwy dostęp do wszystkich potrzebnych mi programów, co przyspiesza moją pracę. Na początku wymagało to nauki nowych skrótów klawiszowych, ale teraz jest to dla mnie naturalne.